Ebrulu doğal taşlar iş kadınlarıyla buluşuyor

Ebrulu doğal taşlar iş kadınlarıyla buluşuyor
Ebrulu doğal taşlar iş kadınlarıyla buluşuyorUNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ebru sanatını Türk doğal taşına uygulayarak yenilikçi bir ürün oluşturan Estetik Ebru’nun el sanatı tabloları, İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi 6. İş Platformu’nda sergileniyor. Gazeteci Saadet Erciyas’ın “Estetik Ebru” projesi kapsamında üretilen kültürel hediyelik ürünler, fuar alanının D Holü’nde 63 no’lu stantta katılımcı ve ziyaretçilerle buluşuyor.

İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi tarafından düzenlenen 6. İş Platformu, Gaziemir’deki yeni fuar alanı Fuar İzmir’de gerçekleştiriliyor. İzmir’in yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından gelecek iş kadınlarını 14 – 15 Ekim 2016 tarihleri arasında buluşturan etkinlik, Fuar İzmir’in D-Holü’nde düzenleniyor.

Geleneksel el sanatlarımızın en güzel örneklerinden biri olan ve 2014 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne giren ebru, Saadet Erciyas’ın “estetik ebru” projesi kapsamında Türk doğal taşına uygulanıyor. Ebru sanatçılarının geleneksel yöntemleri kullanılarak oluşturduğu desenlerle oluşturulan tablolar, şimdi kültürümüzü anlatan eşsiz eserler olarak önemli mekanları süslüyor.

Türk doğal taşına katma değer kazandıran “Estetik ebru” projesi ebru sanatına da farklı bir kullanım alanı oluşturuyor. Geleneksel figürlerin yanı sıra ebru sanatçısı Kadriye Sayınbatur’un teknesinden çıkan zeytin, pamuk, üzüm, incir, nergis gibi desenlerin de uygulandığı tablolar bu kez İzTO İş Kadınları Konseyi 6. İş Platformu’nda sergileniyor.

Ebru sanatında ortaya çıkan desenler ve figürler yalnızca bir kez, bir yüzeye uygulanabiliyor. Her biri sanat eseri niteliğindeki eşsiz ürünler, özel olarak, tek tek, elde üretiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “güzel sanatlar eseri” olarak fikir kayıt ve tescil edilen ürünler, kurumsal kültürel hediyelik ürünler olarak özellikle yurt dışı tanıtımlarında tercih ediliyor.

Tarih: 14/10/2016