Taşta açan çiçekler Çeşme’de sergileniyor

Taşta açan çiçekler Çeşme'de sergileniyorGazeteci Saadet Erciyas’ın “estetik ebru” projesi kapsamında üretilen ebru sanatı uygulanmış doğaltaşlarla oluşturulan eserler, iki yıl aradan sonra yeniden Çeşme’de sanatseverlerle buluştu. Erciyas’ın “Taşta açan çiçekler” adını verdiği sergide ebru sanatçısı Kadriye Sayınbatur’un ebru sanatını uyguladığı doğaltaşlarla üretilen dekoratif, kültürel hediyelik ürünler yer aldı.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Çeşme Kalesi’nde “Geleneksel Türk El Sanatları Tanıtım Haftaları” uygulaması sürüyor. Uygulama kapsamında, çinicilik, tezhip-hat ve keçecilikten sonra Çeşme Kalesi Ceneviz Kulesi Sergi Salonu’nda açılan sergide ebru sanatı tanıtılıyor.

Geleneksel el sanatlarımızın en güzel örneklerinden biri olan ebru, “estetik ebru” projesi kapsamında Türk doğaltaşına uygulanıyor. Ebru sanatçılarının geleneksel yöntemleri kullanılarak oluşturduğu desenlerle çiçek açan taşlar, şimdi kültürümüzü anlatan eşsiz eserler olarak önemli mekanları süslüyor.

Ebru sanatında ortaya çıkan desenler ve figürler yalnızca bir kez, bir yüzeye uygulanabiliyor. Her biri sanat eseri niteliğindeki eşsiz ürünler, kadın sanatçılar tarafından özel olarak, tek tek, elde üretiliyor. Estetik Ebru projesinde üretilen eserlerden oluşan Çeşme Kalesi Sanat Galerisi’ndeki sergi 07 Ağustos 2016 Pazar gününe kadar gezilebilir.

Türk kağıt süsleme sanatı ebru, 2014 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girdi.

Tarih: 4/8/2016