Ebru sanatı uygulanmış doğaltaşlar EMITT’te

Estetik Ebru’nun geleneksel ebru sanatını ilk kez mermer ve doğaltaşla buluşturan ürünleri, 20. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) bir kez daha görücüye çıkacak. UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan ebru sanatının uygulandığı doğaltaşlarla oluşturulan kültürel, dekoratif ürünler, EMITT katılımcılarıyla ziyaretçilerinin beğenisine sunulacak.   “Estetik Ebru” projesinin yöneticisi gazeteci Saadet Erciyas, Türk kağıt süsleme sanatı olarak kabul edilen ebrunun geleneksel el sanatlarımızın en güzel örneklerinden biri olduğunu belirtti. Erciyas, bu güzel sanatın yedi yıldır sürdürülen Estetik Ebru projesi kapsamında Türk mermer ve doğaltaşına uygulandığını anlatarak şunları söyledi:

“Ebru sanatçılarının geleneksel yöntemleri kullanılarak oluşturduğu desenlerle çiçek açan taşlar, şimdi kültürümüzü anlatan eşsiz eserler olarak önemli mekanları süslüyor. Ebru sanatında ortaya çıkan desenler ve figürler yalnızca bir kez, bir yüzeye uygulanabiliyor. Her biri sanat eseri niteliğindeki eşsiz ürünler, kadın sanatçılar tarafından özel olarak, tek tek, elde üretiliyor.”

Estetik Ebru projesi kapsamında üretilen eserlerin daha önce ulusal ve uluslar arası fuarlarda sergilendiğini hatırlatan Saadet Erciyas, pek çok ülkede mekanları süsleyen kültürel ürünlerin bu kez EMITT’te, İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) şemsiye standında sergileneceğini söyledi. Estetik Ebru, 80 ülkeden sektör temsilcilerini bir araya getirecek fuarda ebru sanatını tanıtacak ve ürünlerini görücüye çıkaracak.

28 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında, İstanbul Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek fuar, dünyanın en büyük beş turizm fuarından biri olarak tanımlanıyor. İZKA’nın standı İstanbul Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi 3. Salon’da.

Tarih: 27/1/2016