Taşta açan çiçekler Çeşme’de sergilenecek

Taşta açan çiçekler” Çeşme’de sergilenecek

“Taşta açan çiçekler” Çeşme’de sergilenecekGazeteci Saadet Erciyas’ın “estetik ebru” projesi kapsamında üretilen ebru sanatı uygulanmış doğaltaş eserler, “Taşta açan çiçekler” sergisinde, bu kez Çeşme’de sanatseverlerle buluşacak. Estetik Ebru projesinde yer alan sanatçıların eserleri, Çeşme Kalesi Sanat Galerisi’nde 08 Eylül 2014 Pazartesi günü sergilenmeye başlayacak.

Geleneksel el sanatlarımızın en güzel örneklerinden biri olan ebru sanatı, gazeteci Saadet Erciyas’ın altı yıl önce yaşama geçirdiği “estetik ebru” projesi kapsamında Türk mermer ve doğaltaşına uygulandı. Ebru sanatçılarının geleneksel yöntemleri kullanılarak oluşturduğu desenlerle taşlarda rengarenk çiçekler açtı.

“Estetik ebru” projesiyle ülkemizin doğaltaşına yenilikçi bir anlayışla “sanat eseri” kimliği kazandırıldı. Milas ve Muğla beyaz mermeri, Denizli traverteni, Antalya’nın limestone taşı ebru sanatıyla buluştu. Çiçek açan taşlar, şimdi kültürümüzü anlatan eşsiz eserler olarak önemli mekanları süslüyor.

Ebru sanatında ortaya çıkan desenler ve figürler yalnızca bir kez, bir yüzeye uygulanabiliyor. Her biri sanat eseri niteliğindeki eşsiz ürünler, kadın sanatçılar tarafından özel olarak, tek tek, elde üretiliyor.

“Estetik ebru” projesi kapsamında üretilen eserlerin daha önce ulusal ve uluslar arası fuarlarda sergilendiğini anımsatan Saadet Erciyas, pek çok ülkede mekanları süsleyen kültürel ürünlerin bu kez Çeşme’de, bir bağımsız sergide sanatseverlerin beğenisine sunulduğunu belirtti. Erciyas, Çeşme Kalesi Sanat Galerisi’ndeki “Taşta açan çiçekler” sergisinin 14 Eylül 2014 Pazar gününe kadar açık kalacağını dile getirdi.

Tarih: 6/9/2014