EMITT, Bakan Günay’ın açtığı son turizm fuarı oldu

EMITT, Bakan Günay’ın açtığı son turizm fuarı oldu
EMITT, Bakan Günay'ın açtığı son turizm fuarı olduEMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından açıldı. İstanbul TÜYAP Fuar Alanı’nda bu yıl 17. kez düzenlenen fuar, dünyada ve Türkiye’de turizmde öne çıkmak isteyen beldeler, kalkınma ajansları, turizm firmaları ile sektör profesyonellerini bir araya getirdi.

Arjantin Turizm Bakanı Carlos Enrique Meyer’in konuk olduğu açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’nin geçen yıl 32 milyona yakın turist ağırladığını belirtti. Türkiye’nin dünya turizminde ABD, Çin, İtalya, İspanya ile Fransa’nın ardından altıncı sırada yer aldığını anlatan Günay, şu aşamada kalitede en iyi konuma gelmeyi, ilk beşin içine girmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Arjantin Turizm Bakanı Carlos Enrique Meyer, EMITT’te ana konuk ülke unvanıyla katılmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Arjantin’in turizm alanında önemli ülkelerden biri olduğunu anlatan Meyer, Türk Hava Yolları’nın Bounes Aires uçuşlarını arttırmasının Arjantin ile Türkiye turizmine ivme katacağını, ayrıca yeni yatırım olanakları sunacağını belirtti.
Kültür ve Turizm Bakanı Günay’ın başarılı oteller ve tur operatörlerine ödüllerini vermesinin ardından iki bakan EMITT’in açılış kurdelesini kesti. 27 Ocak gününe kadar açık kalacak fuara 67 ülke ve Türkiye’de 150 beldeden kurum ve kuruluşlar katılıyor. Fuar etkinlikleri kapsamında 81 ilin yemekleri de tanıtılıyor.

Fuarın kurultuğu holleri gezen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü standını ziyaret etti. Bakan Günay’a İzmir standında nergis ve satsuma mandalina ikram edildi. İzmir’in turizm profesyonelleriyle fotoğraf çektiren Ertuğrul Günay, geleneksel giysileriyle yanına gelen Kazak çocuklara Seferihisar mandalinası ikram etti.

Estetik Ebru EMITT’te görücüye çıktı

Türk doğaltaşını kültürel ürünlerde ebru sanatıyla buluşturan Estetik Ebru, EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda görücüye çıktı. Pek çok kurumun yanı sıra EXPO 2020 İZMİR Tanıtım Ofisi’nin de tercih ettiği kültürel hediyelik ürünler, EMITT’te turizmin profesyonelleriyle buluştu.

Gazeteci Saadet Erciyas’ın geleneksel ebru sanatını Türk doğaltaşıyla buluşturan “Estetik Ebru” projesi kapsamında üretilen ürünler, Türkiye’nin tanıtımında önemli rol oynayan EMITT Fuarı’nda sergileniyor. Estetik Ebru, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 2 No’lu Hol’deki – 2940 numaralı standında yer alıyor.

Tarih: 24/1/2013