Ebrulu doğaltaşlar EMITT’te görücüye çıkacak

Ebrulu doğaltaşlar EMITT’te görücüye çıkacak
Ebrulu doğaltaşlar EMITT'te görücüye çıkacakTürk doğaltaşını kültürel ürünlerde ebru sanatıyla buluşturan Estetik Ebru, EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda görücüye çıkacak. Pek çok kurumun yanı sıra EXPO 2020 İZMİR Tanıtım Ofisi’nin de tercih ettiği kültürel hediyelik ürünler, EMITT’te turizmin profesyonelleriyle buluşacak.

Dünyanın beşinci büyük turizm fuarı olarak tanımlanan EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, bu yıl 24 – 27 Ocak tarihleri arasında, İstanbul’da 17. kez düzenleniyor. Dünyada ve Türkiye’de turizmde öne çıkmak isteyen beldeler, kalkınma ajansları, turizm firmaları ve sektör profesyonelleri, TÜYAP Fuar Alanı’nda düzenlenen fuarda bir araya gelecek.

Gazeteci Saadet Erciyas’ın geleneksel ebru sanatını Türk doğaltaşıyla buluşturan “Estetik Ebru” projesi kapsamında üretilen ürünler, Türkiye’nin tanıtımında önemli rol oynayan EMITT Fuarı’nda sergilenecek. Estetik Ebru, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 2 No’lu Hol’deki – 2940 numaralı standında yer alacak.

Proje yöneticisi gazeteci Saadet Erciyas, ebru sanatıyla üretilen eşsiz kültürel hediyelik ürünlerin ilk kez İzmir dışında uluslararası bir fuarda sergileneceğini söyledi. Ebrulu doğaltaşların ilk kez 2009 yılında, TOBB’un desteğiyle İzmir’de düzenlenen Marble Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nda görücüye çıktığını hatırlatan Erciyas, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Estetik Ebru projesiyle dünya üzerinde son derece değerli olan doğaltaşımıza ebru sanatınu uygulayarak katma değer yarattık. Yenilikçi ürünümüzle ebru sanatına da yeni bir kullanım alanı oluşturduk. Kadın sanatçıların el emeğiyle üretilen ebrulu doğaltaşlar, kurumsal hediyelik ürün olarak sunuluyor. Doğaltaşlı tablolarımız aynı zamanda anmalık, plaket olarak da değerlendiriliyor.”

Butik tarzda, kültürel hediyelik ürün olarak üretilen ebrulu doğaltaş tablo plaketlerin, özellikle yabancılar tarafından çok beğenildiğini belirten Saadet Erciyas, İzmir’de kurumlar aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki elçiliklere, yabancı misyon şeflerine, ataşelere ve konsolosluklara ürün gönderdiklerini söyledi. Ebrulu doğaltaşların son dönemde EXPO 2020 İZMİR Tanıtım Ofisi’nin seçtiği kurumsal hediyelik ürünler arasında yer aldığını belirten Erciyas, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tablo plaketlerimizin İzmir için büyük önem taşıyan EXPO 2020 adayı kent çalışmalarında, kentimizden seçilen hediyelik ürünler arasında yer almasından mutluluk duyuyoruz. İzmirli kadın sanatçıların, Türk doğaltaşına kendi el sanatımızı uygulayarak oluşturdukları kültürel ürünlerin her biri bu kentin renkliliğini ve coşkusunu yansıtıyor. Ayrıca tek tek elde hazırlan her bir ürün, ebru sanatın özelliği gereği eşsiz ve kişiye özel. Onun için her biri çok değerli.”

Saadet Erciyas, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Güzel Sanatlar Eseri” olarak kayıt ve tescil edilen ebrulu doğaltaşların EMITT 2013’te İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 2 No’lu Hol’deki – 2940 numaralı standında görülebileceğini belirtti. Erciyas, fuar süresince geleneksel ebru sanatının doğaltaşa nasıl uygulandığını göstereceklerini sözlerine ekledi.

Tarih: 22/1/2013
380 kez okudu