Loscertales’ten İzmirlilere EXPO morali

Loscertales’ten İzmirlilere EXPO morali
Loscertales'ten İzmirlilere EXPO moraliEXPO Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscertales, EXPO Yürütme Komitesi ve Yönlendirme Kurulu Başkanı İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO Yürütme Komitesi ve Yönlendirme Kurulu üyeleri ile birlikte Swissotel Büyük Efes’te düzenlenen basın toplantısına katıldı.

Toplantıda EXPO adayı İzmir’in yaptığı çalışmalara ilişkin görüşlerini paylaşan Genel Sekreter Loscertales, “Benim tarafsız olmam gerekiyor. Bu tarafsızlığımla söyleyebilirim ki umarım Cumhuriyetinizin 90. kuruluş yıldönümünde EXPO’yu kazanmanızı kutlayacaksınız” dedi.

İzmir’in 3 Aralık 2012 tarihinde gönderilen adaylık projesi ve master planının oldukça güçlü hazırlanmış olduğunu dile getiren BİE Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscertales, sözlerini şöyle sürdürdü: “3 Aralık’ta İzmir bize adaylık projesi ve master plan, yerin gelişimi, ziyaretçi sayısı, altyapı ve ulaşım konularını sundu. Projenin hazırlığında birlikte çalıştık. Çok sağlam bir proje, dosyanın kalitesi çok yüksek kalitede ve çok sağlam. İzmir ekibi özellikle son sunumda çok başarılıydı. Mükemmel bir sunumdu. Herkes son derece hayran kaldı. Bu da İzmir ekibinin işbirliği ruhunu göstermiş oldu. Türkiye’nin ruhu çok iyi yansıtıldı. Bu da İzmir’in konumunu yeniden güçlü bir aday olarak ortaya koydu.”

İzmir Valisi Cahit Kıraç, EXPO’nun İzmir’de yapılması durumunda bugüne kadar yapılmış en heyecanlı, en görkemli, en dolu EXPO’lardan biri olacağını söyledi. Vali Kıraç, “Kültürel ve tarihi zenginliklerimize ülkemizin ekonomik gücünü de katarak EXPO tarihindeki en büyük EXPO’yu gerçekleştireceğiz. Buna heyecanımız ve gücümüz var” dedi.

Tolantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Azi Kocaoğlu ise İzmir’in 2015 EXPO’sunu kılpayı kaçırdığını anımsatarak “Şimdi daha iyi hazırlanarak EXPO 2020 yolculuğuna yürüyoruz. Herkes üzerine düşeni yapıyor. Kasım 2013’te ipi göğüslemeyi hedefliyoruz. Başaracağımıza inanıyoruz. Ben sayın genel sekreteri 2013 Kasım’ından sonra 2020 EXPO’sunu yapacak olan kent olan İzmir’de ağırlamak arzusundayım” diye konuştu.

Toplantı sonunda İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlkite BİE Genel Sekreteri Loscertales’e Estetik Ebru tarafından hazırlanan, el yapımı ebrulu doğaltaş tablo plaket armağan etti.

Üç günlük ziyaret için Türkiye’de bulunan Loscartales, EXPO heyetiyle birlikte bugün de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TBMM Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret edecek.

Tarih: 13/12/2012