Estetik Ebru sanatçıları öğrencilere ebruyu anlattı

Estetik Ebru sanatçıları öğrencilere ebruyu anlattı

Estetik Ebru sanatçıları öğrencilere ebruyu anlattıBasmane Günleri etkinlikleri kapsamında Basmane Garı’nda Estetik Ebru sanatçılarının açtığı sergi büyük ilgi gördü. Mermere ve doğaltaşa ebruyu ilk kez uygulamalarıyla bilinen ebru sanatçıları, sergi panellerinin önünde geleneksel ebru sanatını uygulamalı olarak anlattı

Basmane semtindeki Şehit Fethi Bey İlköğretim Okulu ile Bayraklı’daki Ali Osman Konakçı Kız Teknik ve Meslek Lisesi Grafik ve Fotoğraf Bölümü öğrencileri de Estetik Ebru sergisini gezdi. Estetik Ebru projesinin yöneticisi Saadet Erciyas ile ebru sanatçısı Kadriye Sayınbatur, öğrencilere geleneksel ebru sanatını anlattı, ebrunun yapılışını uygulamalı olarak gösterdi.

Sayınbatur’u dikkatle izleyen, anlatılanları dinleyen öğrenciler birer birer ebru teknesinin başına geçti. Öğrenciler, aktarılan bilgilerle oluşturdukları figürleri kağıda geçirme olanağı buldu. Estetik Ebru sanatçıları, oluşturdukları ebruları öğrencilere armağan etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Basmane ve Çevresi Tarih, Kültür, Sanat ve Arkeoloji Günleri” çeşitli etkinliklerle sürüyor. Basmane Günleri’ni “Kent Gözlemcileri”, “Kent-Yaşam Haber Portalı” ve “Smyrna İzmirliler Derneği” destekliyor.

Tarih: 22/10/2012