Ebru uygulanmış doğaltaşlar görücüye çıkıyor

Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin (TOBB) bu yıl ilk defa yaşama geçen Kadın Girişimcilere Ücretsiz Fuar Desteği Projesi’nden yararlanan Estetik Ebru, 15. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na (Marble 2009) katılıyor. Ebru sanatını üzerine uyguladıkları doğaltaş ve mermerleri kültürel bir ürüne, sanat eserine dönüştüren Estetik Ebru, ürünlerini 25-28 Mart tarihleri arasında Kültürpark’ta düzenlenecek fuarda sektörle tanıştırmaya hazırlanıyor.
Estetik Ebru projesinin yöneticisi, kadın girişimci, gazeteci Saadet Erciyas, “Geçtiğimiz yıl bu sıralarda ebru sanatını taşa uygulama uğraşı veriyorduk. Bugün, kadın sanatçılarımızın emeğiyle oluşan eşsiz ürünlerimizi fuarda sergilemek için hazırlanıyoruz” dedi. Erciyas, “Ebru uygulanmış doğaltaş ve mermer” çalışmasıyla ilgili şunları söyledi:
“Tüm sektörlerin krizden yoğun şekilde etkilendiği bir dönemde, inovatif bir çabayla bir fikrin peşinden yola çıkarak ürünlerimizi oluşturduk. Geleneksel el sanatlarımız arasında çok özel bir yeri olan ebru sanatını, kendi doğaltaş ve mermerimize uygulayarak dekoratif bir objeye, kültürel bir ürüne dönüştürdük. Çalışmalarımızın her aşamasında kadın emeği var. Projemiz, fikrin yaşama geçtiği her aşamada kadın dayanışmasıyla yol aldı. Her taşta bir bilim adamının söylediği gibi akıl teri, alın terine karıştı. Projede yer alan tüm arkadaşlarımız, fuar heyecanı yaşıyor, görücüye çıkacak gibi heyecanlı.”
Doğaltaş ve mermere ebru sanatını uygulayarak yenilikçi bir ürün oluşturan Estetik Ebru, ürünlerinin Kültür Bakanlığı’nın DÖSİM mağazalarında satılması için sözleşme imzalamıştı. Kadın girişimci Saadet Erciyas, Kültür Bakanlığı tarafından “Güzel Sanatlar Eseri” olarak kayıt ve tescil edilen ürünlerinin çok farklı amaçlarla kullanılabileceğini anlattı. Erciyas, “Ebru sanatının geleneksel desenlerini uyguladığımız eşsiz ürünlerle, istenirse odanızdaki duvar doğaltaştan bir çiçek bahçesine dönüşebilir. Ya da ürünümüz duvarınızda eşsiz bir tablo olarak yer alabilir. Kültür Bakanlığı’nın DÖSİM mağazalarında yer aldığı şekliyle, kültürel hediyelik bir ürün olarak da değerlendirilebilir” diye konuştu.
Ebru sanatının özelliği gereği ürünlerinin eşsiz olduğunu vurgulayan Saadet Erciyas, “Ebru sanatı uygulandığı yüzeye yalnızca bir kere aktarılabiliyor. Bugüne kadar kağıda, kumaşa, keçeye, cama uygulanan bu eşsiz sanat, kadın sanatçılarımızın yoğun emeğiyle artık taşa da uygulanıyor” dedi. Estetik Ebru, Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin desteği ile katıldığı 15. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda 6. holde, 16 metrekarelik bir alanda ürünlerini sergileyecek.
10/3/2009